Türkiye’nin Posta Kodu Kaçtır 2014

2014 türkiyenin posta kodu kaç ?

2014 türkiyenin posta kodu kaç ?

Türkiye’nin posta kodu kaçtır

İletişim ve haberleşmenin internete kayması bazı değerlerin unutulmasına yol açmıştır. Mesela eskiden uzakta olan yakınlarımızla uzun telefon görüşmeleri yapamadığımız zamanlar da ve internetin çok yaygın olmadığı dönemlerde iletişimi sadece mektupla sağlardık. Çok elzem olan acil durumlarda ise iletişim şeklimiz telgraftı. O günden bugüne iletişimde kat edilen yol azımsanacak gibi değildir. Eskinin birçok alışkanlığında olduğu gibi iletişim alışkanlıkları da değişiklik yaşayan bir sürece girmiştir.

Bugün ülkemizin en önemli iletişim şekli olan internet o dönemlerde insanların hayallerinde bile olamayacak kadar uçuk bir düştü. Çünkü o dönemde uzakta ki yakınlarla iletişim son derece zordu. Fakat buna rağmen iletişim kurmak ve akraba, arkadaşlık bağlarını kopartmamak için daha çok emek verilmekteydi. Mesela geçmişe dair en güzel örnek olarak aklıma gelen, yakınlarınızdan biri askere gittiği zaman sadece sevdiği insan ya da anne, babası değil tüm kolu komşu ve eş, dost mektup yazar, halını, vaktini sorar, bir ihtiyacın var mı diye telkinlerde bulunurlardı. Oysa şimdi bir yakınımız askere gittiğinde gayet doğal bir şeymiş gibi karşılanmakta. Eş, dost, hısım, akraba eskiden gösterdiği ilgi ve alakayı göstermemektedir. Oysa şuan ki teknoloji bize her imkanı sunmakta ve istediğimiz gibi ulaşma imkanına da sahibiz.

Bunun en önemli nedeni sanırım teknolojinin gelişmesiyle birlikte insanların daha maddeci bir hale gelmesidir. Kaç kişi hayatının son 5 yılında kalemi, kağıdı eline alıp mektup yazmıştır merak ediyorum. Fakat hala mektup yazan insanların olduğuna da inanıyorum. Eskiden yazdığımız mektupların sonuna yollayacağımız ilçenin ya da ilin posta kodunu girerdik. Bu sayede hem postamız daha çabuk ulaşırdı, hem de daha güvenli giderdi. Peki siz biliyor musunuz aynı şekilde ülkemizin de yani Türkiye’nin de kendine ait bir posta kodu bulunmaktadır. Nasıl ki Türkiye yurt dışından arandığı zaman telefonların başına eklenen bir kod varsa birde posta kodu bulunmaktadır.

Türkiye’nin Telefon Kodu: +90

Türkiye’nin Posta Kodu: 38000

Yurt dışında ikamet eden bir insan, oradan Türkiye’ye mektup yollamak isterse bu posta kodunu mutlaka eklemek zorundadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blue Captcha Image
Refresh

*